|
|
|
|
The Leavenworth Times - Leavenworth, KS
Area sports writer Barry Ragan takes a look at girls sports and boys track and field in the CPL and other area leagues.
Macksville guys and gals take second/St. John boys get third
email print
About this blog
By Barry Ragan
Barry Ragan is a girls sports contributor for the St. John News. He covers volleyball, basketball, track and various other sports in the south central Kansas.
Recent Posts
Oct. 19, 2014 11:34 a.m.
Oct. 15, 2014 2:33 p.m.
Oct. 15, 2014 1:17 p.m.
Oct. 9, 2014 1:37 p.m.
Oct. 6, 2014 1:09 p.m.
Macksville's Olivia Vosburgh clears the hurdles in stride during the eight grade 200 Meter Hurdles. St. John-Hudson hurdler Bailey Burns is in the background.
Barry Ragan
Macksville's Olivia Vosburgh clears the hurdles in stride during the eight grade 200 Meter Hurdles. St. John-Hudson hurdler Bailey Burns is in the background.
By Barry Ragan
May 2, 2013 7:02 p.m.

The Stafford County seventh and eighth-graders and their cheering fans were fortunate to be sandwiched between Mother Nature's cold spells last Monday afternoon and evening during the St. John-Hudson Invitational Track Meet, with the Macksville Colts's eighth-grade boys and girls getting a second place finish followed closely by the third place St. John Tigers eighth- grade boys.

Stafford's seventh-grade girls placed fourth, as well as St. John's eighth-grade girls placing fourth.

St. John's seventh girls and boys both placed fourth, Macksville's seventh boys took fifth place while the Macksville seventh- grade girls placed seventh.

Stafford's eighth boys and girls both placed fifth and the their seventh boys placed sixth.

In the girls eighth grade division, those receiving first place finishes were: 800 Meter Run – Emma Stimatze MACK / 1600 Meter – Stimatze MACK / 4X100 Meter Relay – St. John (Miranda Garner, Kerisa Brown, Kourtney Brown, Katrena Brown) / 4X200 Meter Relay – St. John (Kerisa Brown, Baley Doggott, Katrena Brown, Miranda Garner) / 800 Spring Medley – Macksville (Deisy Carillo, Sophie Filbert, Olivia Vosburgh, Stimatze).

In the boys eighth grade division, those receiving first place finishes were: 400 Meter Dash – Levi Cooper SJ / 100 Meter Hurdles – Bryce Casper MACK / 200 Meter Hurdles – Casper MACK / 4X100 Meter Relay – St. John (Trace Schultz, Brayan Ramirez, Cole Kinnamon, Jorge Calleros) / 800 Sprint Medley – Macksville (Josh East, Jarrod Kukelman, Casper, Cooper) / High Jump – Alexis Valenzuela SJ / Triple Jump – Jorge Calleros SJ / Discus Throw – Shultz SJ.

In the girls seventh grade division, those receiving first place finishes were: 100 Meter Dash – Morgan Sallabedra STAF /200 Meter Dash – Brooke Sallabedra STAF / 400 Meter Dash – Torre Fisher SJ / 800 Meter Run – Fisher SJ / 4X100 Meter Relay – St. John (Olivia Falk, Leslie Ramirez, Ramsey McVey, Fisher) / 800 Sprint Medley – St. John (Falk, Ramirez, McVey, Fisher) / High Jump – Erika Reynolds STAF / Long Jump – Brooke Sallabedra STAF / Discus Throw – Emma Strobel STAF.

In the boys seventh grade division, those receiving first place finishes were: 200 Meter Dash – Adrian Flores STAF / 400 Meter Dash – Flores STAF / 800 Meter Run – Quincy Smith ST / 1600 Meter Run – Eddy Ibarra SJ / 200 Meter Hurdles – Kreed Parr MACK / 4X100 Meter Relay – St. John (Braden Witt, Smith, Chase Fisher, Ibarra) / 4X200 Meter Relay – Stafford (Caleb Hildebrand, Flores, Micheal Plumb, Jake Foster) / 800 Sprint Medley – Witt, Fisher, Ibarra, Smith) / High Jump – Fisher SJ / Discus Throw – Kolby Pavlu MACK.

Recent Posts

    latest blogs

    • Community
    • National